| Vikt | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 4 × 22.4 × 12.1 cm |
| AMD / Nvidia | |
| Grafkkort - Modell |
GTX 1660 OC 6G 6GB DDR5
WINDFORCE 2X-kylsystemet har två unika bladfläktar, en sammansatt kopparvärmrörs direkt beröring GPU och 3D-aktiv fläktfunktionalitet, tillsammans ger en effektiv värmeavledningskapacitet för högre prestanda vid lägre temperaturer.
Grafikkortet använder 4 + 2-effektfasdesign för att göra det möjligt för MOSFET att arbeta vid lägre temperatur, och övertemperaturskyddskonstruktion och belastningsbalansering för varje MOSFET, plus Ultra Durable-certifierade choker och kondensatorer för att ge utmärkt prestanda och längre systemlivslängd .
Bakplattan ger inte bara en estetisk form utan förbättrar också grafikkortets struktur för att ge fullständigt skydd.
12 i lager
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av enhet | Grafikkort |
| Busstyp | PCI Express 3.0 x16 |
| Grafikmotor | NVIDIA GeForce GTX 1660 |
| Kärnklocka | 1830 MHz |
| CUDA-kärnor | 1408 |
| Max upplösning | 7680 x 4320 vid 60 Hz |
| Maximal upplösning | DisplayPort: 7680 x 4320 vid 60Hz/HDMI: 4096 x 2160 vid 60 Hz |
| Max antal bildskärmar som stöds | 4 |
| Gränssnitt | 3 x DisplayPort HDMI |
| API-stöd | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Egenskaper | Ultra Durable VGA, GIGABYTE WindForce 2x, NVIDIA G-Sync-förberedd, NVIDIA G-Sync HDR ready |
Minne |
|
| Storlek | 6 GB |
| Teknik | GDDR5 SDRAM |
| Effektiv klockhastighet | 8002 MHz |
| Bussbredd | 192-bit |
| Bandbredd | 192 GBps |
Systemkrav |
|
| Operativsystem erfordras | Microsoft Windows |
| Erforderligt nätaggregat | 450 W |
| Extra krav | 8-stifts PCI Express-strömkontakt |
Diverse |
|
| Medföljande programvara | Skärmdrivers |
| Standarder som följs | DisplayPort 1.4 |
| Bredd | 4 cm |
| Djup | 22.4 cm |
| Höjd | 12.1 cm |
Tillverkarens garanti |
|
| Service och support | Begränsad garanti – 3 år |
Funktioner
WINDFORCE 2X kylsystem
WINDFORCE 2X-kylsystemet har två unika bladfläktar, en sammansatt kopparvärmrörs direkt beröring GPU och 3D-aktiv fläktfunktionalitet, tillsammans ger en effektiv värmeavledningskapacitet för högre prestanda vid lägre temperaturer.
Extrem hållbarhet och överklockning
Grafikkortet använder 4 + 2-effektfasdesign för att göra det möjligt för MOSFET att arbeta vid lägre temperatur, och övertemperaturskyddskonstruktion och belastningsbalansering för varje MOSFET, plus Ultra Durable-certifierade choker och kondensatorer för att ge utmärkt prestanda och längre systemlivslängd .
Skyddande bakplatta
Bakplattan ger inte bara en estetisk form utan förbättrar också grafikkortets struktur för att ge fullständigt skydd.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
WINDFORCE 2X-kylsystemet har två unika bladfläktar, en sammansatt kopparvärmrörs direkt beröring GPU och 3D-aktiv fläktfunktionalitet, tillsammans ger en effektiv värmeavledningskapacitet för högre prestanda vid lägre temperaturer.
Grafikkortet använder 4 + 2-effektfasdesign för att göra det möjligt för MOSFET att arbeta vid lägre temperatur, och övertemperaturskyddskonstruktion och belastningsbalansering för varje MOSFET, plus Ultra Durable-certifierade choker och kondensatorer för att ge utmärkt prestanda och längre systemlivslängd .
Bakplattan ger inte bara en estetisk form utan förbättrar också grafikkortets struktur för att ge fullständigt skydd.








Tyvärr finns det inga omdömen ännu.