Specifikationer
Allmänt |
|
| Produkttyp | Processor |
Processor |
|
| Typ / Formfaktor | Intel Core i3 8350K 8:e gen. |
| Antal kärnor | Fyrkärnig |
| Antal trådar | 4 trådar |
| Cache | 8 MB |
| Cacheminnesinformation | 8 MB |
| Antal processorer | 1 |
| Klockfrekvens | 4 GHz |
| Kompatibel processorsockel | LGA1151 Socket |
| Tillverkningsprocess | 14 nm |
| Termisk avledningseffekt | 91 W |
| Temperaturspecifikation | 100 °C |
| PCI-expressrevision | 3.0 |
| PCI-expresskonfigurationer | 1×16, 2×8, 1×8+2×4 |
| PCI-expressbanor antal | 16 |
| Arkitekturegenskaper | Enhanced SpeedStep technology, Execute Disable Bit-funktion, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, streaming SIMD-utökningar 4.1, streaming SIMD-utökningar 4.2, Intel AES New Instructions (AES-NI), Thermal Monitoring Technologies, Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d), Idle States, Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT), Intel Identity Protection Technology, Intel Secure Key, Intel Advanced Vector Extensions 2 (AVX2.0), Intel TSX-NI, Intel OS Guard, Intel Software Guard Extensions (SGX), Intel Memory Protection Extensions (MPX), Intel Optane Memory Supported, Intel Boot Guard |
Integrerad grafik |
|
| Typ | Intel UHD Graphics 630 |
| Basfrekvens | 350 MHz |
| Max. dynamisk effekt | 1.15 GHz |
| Max. understödda minnesstorlek | 64 GB |
| Max. understödda upplösning | 4096×2304@24Hz (HDMI), 4096×2304@60Hz (eDP), 4096×2304@60Hz (DP) |
| Funktioner | Intel Clear Video Technology, Intel Clear Video HD Technology, InTRU 3D Technology, Intel Quick Sync Video, Triple Display Capable |
Diverse |
|
| Förpackningstyp | Intel Boxed |








Tyvärr finns det inga omdömen ännu.