| Vikt | 1.8 kg |
|---|---|
| Socket |
Intel Core i7-9700K
Med snabbare, intelligent, flerkärnig teknik som tillämpar processorkraft där det behövs mest, ger Intel Core i7-processorer ett otroligt genombrott i datorns prestanda. Du multitask-applikationer snabbare och släpper otrolig skapande av digitala medier. Och du kommer att uppleva maximal prestanda för allt du gör.
28 i lager
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Produkttyp | Processor |
Processor |
|
| Typ / Formfaktor | Intel Core i7 9700K 9:e gen. |
| Antal kärnor | Med 8 kärnor |
| Antal trådar | 8 trådar |
| Cache | 12 MB |
| Cacheminnesinformation | 12 MB |
| Antal processorer | 1 |
| Klockfrekvens | 3.6 GHz |
| Max. turbohastighet | 4.9 GHz |
| Kompatibel processorsockel | LGA1151 Socket |
| Tillverkningsprocess | 14 nm |
| Termisk avledningseffekt | 95 W |
| PCI-expressrevision | 3.0 |
| PCI-expresskonfigurationer | 1×16, 2×8, 1×8+2×4 |
| PCI-expressbanor antal | 16 |
| Arkitekturegenskaper | Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Optane Memory Supported |
Integrerad grafik |
|
| Max. understödda minnesstorlek | 64 GB |
| Max. understödda upplösning | 4096×2304@24Hz (HDMI), 4096×2304@60Hz (eDP), 4096×2304@60Hz (DP) |
Diverse |
|
| Förpackningstyp | Intel Boxed |
Tillverkarens garanti |
|
| Service och support | Begränsad garanti – 3 år |
Funktioner
Gå till nästa nivå med flera kärnprestanda
Intel Core i7-processorer ger ett otroligt genombrott i quad-core-prestanda och har de senaste innovationerna i processorteknologier.
Intel smart cache
Det ger ett högre prestanda, mer effektivt cache-delsystem. Optimerad för branschledande flertrådiga spel!
Intel QuickPath-samtrafik
Den är utformad för ökad bandbredd och låg latens. Det kan uppnå dataöverföringshastigheter så mycket som 25,6 GB / sek.
Integrerad minneskontroller
Det möjliggör tre kanaler med DDR3 1066 MHz-minne. Den här minneskontrollerns lägre latens och högre minnesbandbredd ger fantastiska prestanda för datakrävande applikationer.
Intel HD-boost
Det förbättrar avsevärt ett brett utbud av multimedia och datorintensiva applikationer. 128-bitars SSE-instruktioner utfärdas med en genomströmningshastighet på en per klockcykel, vilket möjliggör en effektiv bearbetningsnivå med SSE4-optimerade applikationer.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Med snabbare, intelligent, flerkärnig teknik som tillämpar processorkraft där det behövs mest, ger Intel Core i7-processorer ett otroligt genombrott i datorns prestanda. Du multitask-applikationer snabbare och släpper otrolig skapande av digitala medier. Och du kommer att uppleva maximal prestanda för allt du gör.








Tyvärr finns det inga omdömen ännu.