| Vikt | 0.715 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 14 × 8.4 × 715 cm |
MSI Core Frozr S
Spel väcks till liv genom högpresterande hårdvara som kan bli ganska het i stridens tjocklek. Kylning av komponenter kan göra stor skillnad när du behöver din hårdvara för att hålla den sval för en smidig spelupplevelse. MSI Core Frozr S har utformats med hjälp av all erfarenhet och avancerad teknik för MSI-produkter för att ge överlägsen termisk prestanda.
1 i lager
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Produkttyp | Processorkylare |
| Bredd | 14 cm |
| Djup | 8.4 cm |
| Höjd | 15.2 cm |
| Vikt | 715 g |
Kylfläns och fläkt |
|
| Kompatibel med | LGA775 Socket, LGA1156 Socket, Socket AM2, Socket AM2+, LGA1366 Socket, Socket AM3, LGA1155 Socket, Socket AM3+, LGA2011 Socket, Socket FM1, Socket FM2, LGA1150 Socket, LGA2011-3 Socket, LGA1151 Socket, Socket AM4, LGA2066 Socket |
| Kylarmaterial | Aluminium med nickelpläterad kopparbas |
| Fläktdiameter | 120 mm |
| Fläktlager | Hydrodynamiskt lager |
| Rotationshastighet | 500-1 800 vpm |
| Luftflöde | 19,79 – 71,27 cfm |
| Lufttryck | 0.16-2.09 mm |
| Bullernivå | 17.2 – 33.6 dBA |
| Starkströmskontakt | 4-stifts fläktkontakt |
| Egenskaper | Värmerörsteknik, Stöd för PVM (Pulse-width modulation) |
Diverse |
|
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 150,000 timme/timmar |
Funktioner
Axiallager
Snurrar smidigt på självsmörjande hydrodynamiska lager, har fläkten mycket lång livslängd under konstant drift.
En solid bas för spel
Core Frozr S använder en massiv aluminiumplatta som skapar ett stort mycket ledande område som fångar upp värmen från CPU: n och överför den effektivt till de anslutna värmerören.
Imponerande utbud av aluminiumfenor
Fyra värmerör når upp från bottenplattan till en imponerande mängd aluminiumfenor. Finnorna är utrustade med luftflödeskontrollteknologi för att rikta luftflödet exakt till värmerören för effektivare värmespridning.
Dubbla fans stöds
En ytterligare uppsättning fläktfäste ingår för att stödja användningen av dubbla fläktar i en push-pull-konfiguration för ytterligare kylprestanda.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Spel väcks till liv genom högpresterande hårdvara som kan bli ganska het i stridens tjocklek. Kylning av komponenter kan göra stor skillnad när du behöver din hårdvara för att hålla den sval för en smidig spelupplevelse. MSI Core Frozr S har utformats med hjälp av all erfarenhet och avancerad teknik för MSI-produkter för att ge överlägsen termisk prestanda.








Tyvärr finns det inga omdömen ännu.