| Vikt | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 30.4 × 24.3 cm |
| Chassi - Modell | |
| Socket |
MSI MAG Z390 TOMAHAWK Socket 1151 ATX
MSI-moderkort har massor av bekväma och smarta designfunktioner, såsom bekväm pin-header-hålla zon, vänlig SATA & USB-placering och så vidare, så DIY-användare kan välja och välja vilken spelrigg de vill ha.
9 i lager
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av produkt | Moderkort – ATX |
| Kretstyp | Intel Z390 |
| Processor-socket | LGA1151 Socket |
| Maximalt antal processorer | 1 |
| Kompatibla processorer | Celeron, Core i5, Core i3, Core i7, Core i9, Pentium Gold (stöder 9:e och 8:e generationens Intel Core / Pentium Gold / Celeron) |
RAM som stöds |
|
| Maximal storlek | 64 GB |
| Teknik | DDR4 |
| Bussklocka | 2400 MHz, 2133 MHz, 2666 MHz, 2800 MHz (O.C.), 3000 MHz (O.C.), 3200 MHz (O.C.), 3300 MHz (O.C.), 3400 MHz (O.C.), 3333 MHz (O.C.), 3466 MHz (O.C.), 3733 MHz (O.C.), 3600 MHz (O.C.), 3866 MHz (O.C.), 4000 MHz (O.C.), 4133 MHz (O.C.), 4400 MHz (O.C.), 4300 MHz (O.C.), 4266 MHz (O.C.), 4200 MHz (O.C.) |
| Stöder Ram Integrity Check | Icke ECC |
| Registrerad eller buffrad | Ej buffrad |
| Egenskaper | Minnesarkitektur med dubbel kanal, Intel Extreme Memory Profiles (XMP) |
Ljud |
|
| Typ | HD-ljud (8 kanaler) |
| Audio Codec | Realtek ALC892 |
| Standarder som följs | HD-ljud |
LAN |
|
| Nätverksstyrenhet | Intel I219V / I211-AT |
| Nätverksgränssnitt | 2 x Gigabit Ethernet |
Expansion/Anslutning |
|
| Expansionskortplatser | 1 x CPU 4 x DIMM 288-stift 3 x PCIe 3.0 x16 (x16/x4/x1-lägen) 2 x PCIe 3.0 x1 1 x M.2 socket (för Intel CNVi trådlös modul) |
| Lagringsgränssnitt | SATA-600 -kontakter: 6 x 7 pin seriell ATA – RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 SATA-600 / PCIe 3.0 -kontakter: 2 x M.2 – RAID 0 / RAID 1 |
| Gränssnitt | 1 x HDMI 2 x LAN (Gigabit Ethernet) 3 x USB 3.1 Gen 2 2 x USB 2.0 1 x PS/2-tangentbord/mus 1 x DisplayPort 1 x USB-C Gen2 1 x ljudutgång – mini-jack 1 x mikrofon – mini-jack 1 x ljudutgång (center/subwoofer) – mini-jack 1 x ljudutgång (bakre) – mini-jack 1 x ljudingång – mini-jack 1 x TOSLINK |
| Interna gränssnitt | 4 x USB 2.0 – header 4 x USB 3.1 Gen 1 – header 1 x seriell – header 1 x ljud – header |
| Strömkontakter | 4-pin ATX12V-kontakt, 24-pin kontakt för huvudström, 8-pin ATX12V-kontakt |
Egenskaper |
|
| BIOS-egenskaper | MSI ClickBIOS 5 |
| Hårdvaruegenskaper | AMD CrossFireX-tekniksupport, MSI Audio Boost, Debug LED, Turbo M.2, MSI Mystic Light, MSI Steel Armor, Dubbelt ESD-skydd, Intel Optane Memory Ready, M.2 Shield FROZR, förmonterat I/O-skydd, MSI Core Boost, Extended Heatsink Design |
Diverse |
|
| Medföljande kablar | 2 x Seriell ATA-kabel |
| Medföljande programvara | Drivrutiner och hjälpprogram, MSI Gaming LAN Manager, MSI Dragon Center |
| Bredd | 30.4 cm |
| Djup | 24.3 cm |
Funktioner
Förbättrad prestanda
MSI-moderkort har en avancerad lösning för entusiastspelare och proffskonsumenter. CPU- och minnesförbättring och snabb lagring och USB-överföringshastighet är redo att vara på slagfältet.
Fördel i spelet
MSI-moderkort ger fascinerande spelfördelar, vilket gör det möjligt för spelare att dominera vilket spel som helst. Höj din lyssningsupplevelse och nätverksanslutning med MSI audio & LAN. Njut av extrem ljudkvalitet och oavbruten online-spel.
Spännande och inspirerande
MSI antar den moderna stilen för att designa kylflänsen genom enorm yta och snygga men enkla snitt för att kylflänsen och utseendet ser rippat och kraftfullt ut.
Industridesign
Moderkortets design är full av vassa och framstående linjer som speglar underbara färger i olika vinklar, vilket ger en modern look & feel som visar den stereoskopiska effekten med kraftfull unikhet.
Mystiskt ljus
MSI-mystiskt ljus ger en komplett funktion för att styra RGB-ljuset runt hela ekosystemet. Välj tillgängliga färger från paletten för att matcha din favorit och humör.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
MSI-moderkort har massor av bekväma och smarta designfunktioner, såsom bekväm pin-header-hålla zon, vänlig SATA & USB-placering och så vidare, så DIY-användare kan välja och välja vilken spelrigg de vill ha.













Tyvärr finns det inga omdömen ännu.