| AMD / Nvidia | |
|---|---|
| Grafkkort - Modell |
MSI RTX 2070 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 1800 MHz Boost
Datorkomponenter, Grafikkort
Detta mästerverk ger dig en premiumdesign med magnifika och smidiga RGB-ljuseffekter på utsidan. RTX 2070 SUPER GAMING X-kortet är designat för att förvåna dig.
Hurry Up! Offer ends in:
Hurry Up! Offer ends in:
Tillgängliga:
Slut i lager
Vendor : 15156
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av enhet | Grafikkort |
| Busstyp | PCI Express 3.0 x16 |
| Grafikmotor | NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER |
| Snabbklocka | 1800 MHz |
| CUDA-kärnor | 2560 |
| VR-förberedd | Ja |
| Max upplösning | 7680 x 4320 |
| Max antal bildskärmar som stöds | 4 |
| Gränssnitt | 3 x DisplayPort HDMI |
| API-stöd | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Egenskaper | MSI Afterburner, NVIDIA Adaptive Vertical Sync, NVIDIA G-Sync-förberedd, MSI Zero Frozr-teknik, RGB Mystic Light, Nvidia SLI with RTX NVLink Bridge, NVIDIA Turing GPU-arkitektur, Torx 3.0 Fans, Twin Frozr 7 Thermal Design, HDCP |
Minne |
|
| Storlek | 8 GB |
| Teknik | GDDR6 SDRAM |
| Bussbredd | 256-bit |
Systemkrav |
|
| Erforderligt nätaggregat | 650 W |
| Extra krav | 6-stifts + 8-stifts PCI Express-strömkontakter |
Diverse |
|
| Energiförbrukning vid drift | 215 Watt |
| Medföljande programvara | MSI Afterburner, MSI Dragon Gaming Center, NVIDIA GeForce Experience |
| Standarder som följs | DisplayPort 1.4, HDCP 2.2 |
| Bredd | 5.6 cm |
| Djup | 29.7 cm |
| Höjd | 14.3 cm |
| Vikt | 1.421 kg |
| Emballagets vikt | 1.969 kg |
Funktioner
Avancerad termisk design
RTX 2070 SUPER GAMING X har avancerad teknik för ultimat kylprestanda. Stabil prestanda och en tyst upplevelse garanteras tack vare låga temperaturer.
Spår av glans
Under all metall finns de flerskiktade elektriska motorvägarna som utgör kretskortet. De ansluter alla viktiga komponenter och tillåter dem att kommunicera med blixtens hastighet.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Datorkomponenter, Grafikkort
Detta mästerverk ger dig en premiumdesign med magnifika och smidiga RGB-ljuseffekter på utsidan. RTX 2070 SUPER GAMING X-kortet är designat för att förvåna dig.
Hurry Up! Offer ends in:








Tyvärr finns det inga omdömen ännu.