| Vikt | 0.728 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 4.2 × 23.2 × 12.7 cm |
| AMD / Nvidia | |
| Grafkkort - Modell |
MSI RTX2060 SUPER VENTUS GP OC 8GB GDDR6 1665 MHz Boost
GeForce RTX drivs av Nvidia Turing, världens mest avancerade GPU-arkitektur för spelare och skapare. Få verkligt nästa generations prestanda och funktioner med dedikerade AI- och strålspårningskärnor för den ultimata upplevelsen.
Den nya GeForce RTX SUPER-serien har ännu fler kärnor och högre klockor, vilket ger dig prestanda som är upp till 25% snabbare än den ursprungliga RTX 20-serien och 6X snabbare än den tidigare generationens 10-serie GPU: er. Det är dags att växla och få superkrafter
Ta och dela videor, skärmdumpar och livströmmar med vänner. Håll dina förare uppdaterade och optimera dina spelinställningar. GeForce Experience låter dig göra allt. Det är den viktigaste följeslagaren till ditt GeForce-grafikkort.
11 i lager
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av enhet | Grafikkort |
| Busstyp | PCI Express 3.0 x16 |
| Grafikmotor | NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER |
| Snabbklocka | 1665 MHz |
| CUDA-kärnor | 2176 |
| VR-förberedd | Ja |
| Max upplösning | 7680 x 4320 |
| Max antal bildskärmar som stöds | 4 |
| Gränssnitt | 3 x DisplayPort HDMI |
| API-stöd | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Egenskaper | MSI Afterburner, NVIDIA Adaptive Vertical Sync, NVIDIA G-Sync-förberedd, Torx 2.0 Fans, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Turing GPU-arkitektur, Nvidia GeForce RTX VR Ready, HDCP |
Minne |
|
| Storlek | 8 GB |
| Teknik | GDDR6 SDRAM |
| Bussbredd | 256-bit |
Systemkrav |
|
| Erforderligt nätaggregat | 550 W |
| Extra krav | 8-stifts PCI Express-strömkontakt |
Diverse |
|
| Energiförbrukning vid drift | 184 Watt |
| Medföljande programvara | MSI Afterburner |
| Standarder som följs | HDCP 2.2 |
| Bredd | 4.2 cm |
| Djup | 23.2 cm |
| Höjd | 12.7 cm |
| Vikt | 728 g |
| Emballagets vikt | 1.161 kg |
Funktioner
Nvidia Turing arkitektur
GeForce RTX drivs av Nvidia Turing, världens mest avancerade GPU-arkitektur för spelare och skapare. Få verkligt nästa generations prestanda och funktioner med dedikerade AI- och strålspårningskärnor för den ultimata upplevelsen.
Få SUPER-krafter
Den nya GeForce RTX SUPER-serien har ännu fler kärnor och högre klockor, vilket ger dig prestanda som är upp till 25% snabbare än den ursprungliga RTX 20-serien och 6X snabbare än den tidigare generationens 10-serie GPU: er. Det är dags att växla och få superkrafter.
GeForce-erfarenhet
Ta och dela videor, skärmdumpar och livströmmar med vänner. Håll dina förare uppdaterade och optimera dina spelinställningar. GeForce Experience låter dig göra allt. Det är den viktigaste följeslagaren till ditt GeForce-grafikkort.
Premium design
VENTUS är en ny, dubbel fläktkonstruktion och visar stolt sina industriella former i neutrala färger för att passa alla byggnader.
TORX-fläkt 2.0
Med hjälp av två av de prisbelönta TORX Fans 2.0, ger MSI VENTUS grafikkort många års kylprestanda.
Direktkontakt värmerör
Upp till 6 mm tjocka kopparvärmerör längst ner maximerar värmeöverföringen.
Premium termisk sammansättning
Varje detalj räknas när det gäller att skapa den ultimata termiska designen, varför VENTUS använder en premium termisk förening för att se till att den överlever konkurrensen.
Amplifierad PCB
Att använda tjockare kopparskikt möjliggör snabbare och renare signalöverföring för långvarig prestanda.
Termisk stoppning
Rikliga mängder termiska kuddar används för att låta olika komponenter överföra värme till kylaren för bättre kylning.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
GeForce RTX drivs av Nvidia Turing, världens mest avancerade GPU-arkitektur för spelare och skapare. Få verkligt nästa generations prestanda och funktioner med dedikerade AI- och strålspårningskärnor för den ultimata upplevelsen.
Den nya GeForce RTX SUPER-serien har ännu fler kärnor och högre klockor, vilket ger dig prestanda som är upp till 25% snabbare än den ursprungliga RTX 20-serien och 6X snabbare än den tidigare generationens 10-serie GPU: er. Det är dags att växla och få superkrafter
Ta och dela videor, skärmdumpar och livströmmar med vänner. Håll dina förare uppdaterade och optimera dina spelinställningar. GeForce Experience låter dig göra allt. Det är den viktigaste följeslagaren till ditt GeForce-grafikkort.















Tyvärr finns det inga omdömen ännu.