Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av produkt | Moderkort – ATX |
| Kretstyp | Intel Z390 |
| Processor-socket | LGA1151 Socket |
| Maximalt antal processorer | 1 |
| Kompatibla processorer | Celeron, Core i5, Core i3, Core i7, Core i9, Pentium Gold (stöder 9:e och 8:e generationens Intel Core / Pentium Gold / Celeron) |
RAM som stöds |
|
| Maximal storlek | 128 GB |
| Teknik | DDR4 |
| Bussklocka | 2400 MHz, 2133 MHz, 2666 MHz, 2800 MHz (O.C.), 3000 MHz (O.C.), 3200 MHz (O.C.), 3300 MHz (O.C.), 3400 MHz (O.C.), 3333 MHz (O.C.), 3466 MHz (O.C.), 3733 MHz (O.C.), 3600 MHz (O.C.), 3866 MHz (O.C.), 4000 MHz (O.C.), 4133 MHz (O.C.), 4400 MHz (O.C.), 4300 MHz (O.C.), 4266 MHz (O.C.), 4200 MHz (O.C.) |
| Stöder Ram Integrity Check | Icke ECC |
| Registrerad eller buffrad | Ej buffrad |
| Egenskaper | Minnesarkitektur med dubbel kanal, Intel Extreme Memory Profiles (XMP) |
Ljud |
|
| Typ | HD-ljud (8 kanaler) |
| Audio Codec | Realtek ALC892 |
| Standarder som följs | HD-ljud |
LAN |
|
| Nätverksstyrenhet | Intel I219V |
| Nätverksgränssnitt | Gigabit Ethernet |
Expansion/Anslutning |
|
| Expansionskortplatser | 1 x CPU 4 x DIMM 288-stift 2 x PCIe 3.0 x16 4 x PCIe 3.0 x1 1 x M.2 socket (för Intel CNVi trådlös modul) |
| Lagringsgränssnitt | SATA-600 -kontakter: 6 x 7 pin seriell ATA – RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 SATA-600 / PCIe 3.0 -kontakter: 1 x M.2 |
| Gränssnitt | 2 x USB 3.1 Gen 1 1 x LAN (Gigabit Ethernet) 2 x USB 2.0 1 x PS/2-tangentbord/mus 1 x DVI-D 1 x DisplayPort 1 x ljudutgång – mini-jack 1 x mikrofon – mini-jack 1 x ljudingång – mini-jack 1 x ljudutgång (bakre) – mini-jack 1 x ljudingång (sidosurround) – mini-jack 1 x ljudutgång (center/subwoofer) – mini-jack 1 x USB 3.1 Gen 2 1 x USB-C Gen2 1 x VGA |
| Interna gränssnitt | 4 x USB 2.0 – header 4 x USB 3.1 Gen 1 – header 1 x seriell – header 1 x ljud – header 1 x parallell – header |
| Strömkontakter | 24-pin kontakt för huvudström, 8-pin ATX12V-kontakt, 6-stifts ATX12V-kontakt |
Egenskaper |
|
| BIOS-egenskaper | MSI ClickBIOS 5 |
| Hårdvaruegenskaper | AMD CrossFireX-tekniksupport, MSI Audio Boost, Debug LED, Turbo M.2, MSI Steel Armor, Dubbelt ESD-skydd, Intel Optane Memory Ready, MSI Core Boost, Extended Heatsink Design |
Diverse |
|
| Inkluderade tillbehör | I/O-bakpanel |
| Medföljande kablar | 2 x Seriell ATA-kabel |
| Medföljande programvara | Drivrutiner och hjälpprogram, MSI Dragon Center |
| Bredd | 30.5 cm |
| Djup | 24.4 cm |













Tyvärr finns det inga omdömen ännu.