| Vikt | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 10.185 × 14.7 × 2.61 cm |
Toshiba N300 NAS – Intern Hårddisk – 12 TB
Toshibas N300 3,5-tums interna hårddisk NAS är utformad för att möta tillförlitlighet, prestanda, uthållighet och skalbarhetskrav i 24/7 nätverksansluten lagringsapplikation för personlig, hemmakontor och småföretag.
N300 har sensorer med rotationsvibration (RV) som automatiskt upptäcker och kompenserar för övergående vibrationer för att leverera jämn prestanda i lagringshus i flera lager. Med stöd för upp till åtta enhetsfack i en multi-RAID NAS-design är N300 mycket skalbar för användarnas NAS-konfigurationer när deras datalagringsbehov utvecklas.
N300 NAS HDD-serien med högtillförlitliga enheter har en hög arbetsbelastning på upp till 180 TB / år och är optimerad för användning i NAS-miljöer där stora mängder data behöver lagras och nås dagligen.
20 i lager
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av enhet | Hårddisk – inbyggd |
| Kapacitet | 12 TB |
| Formfaktor | 3.5″ |
| Gränssnitt | SATA 6Gb/s |
| Buffertstorlek | 256 MB |
| Egenskaper | Stötsensor, NAS-kompatibel, 24×7 kontinuerlig drift, vibrationssensor, arbetsbelastning upp till 180 TB per år |
| Bredd | 101.85 mm |
| Djup | 147 mm |
| Höjd | 26.1 mm |
| Vikt | 720 g |
Prestanda |
|
| Hårddiskens överföringshastighet | 600 MBps (extern) |
| Intern datafrekvens | 253 MBps |
| Spindelhastighet | 7200 rpm |
Pålitlighet |
|
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 1,000,000 timmar |
| Dygnet-runt drift | Ja |
| Oåterkalleligt fel | 1 per 10^14 |
Expansion och anslutningar |
|
| Gränssnitt | 1 x SATA 6 Gb/s |
| Kompatibelt fack | 3.5″ |
Diverse |
|
| Standarder som följs | RoHS |
| Förpackningstyp | Parti |
Tillverkarens garanti |
|
| Service och support | Begränsad garanti – 3 år |
Miljöparametrar |
|
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 65 °C |
Funktioner
Designad för NAS
Genom sin kontakt med NAS-tillverkare inser Toshiba behovet av högtillförlitliga skivor för att stödja moderna datalagrings- och hämtningskrav inklusive strömning, säkerhetskopiering och arkivering. Denna enhet, som kan stödja flera RAID-system med upp till 8 hårddiskar, gör att stora volymer data kan lagras och åtkomliga av flera klienter 24 timmar om dygnet, 365 dagar om året.
Hög hållbarhet och värmeförebyggande
Temperaturkontrollsteknologi, genom automatisk justering av rotationshastigheten, förhindrar uppvärmning av värme under krävande drift vilket resulterar i långvarig drivprestanda och långsiktig tillförlitlighet. Användningen av komponenter med hög uthållighet är också en av anledningarna till att N300-serien erbjuder bättre hållbarhet än andra konventionella hårddiskar.
Optimerad cache-allokering
Toshibas Dynamic Cache Technology, en fristående cache-algoritm med bufferthantering ombord, optimerar hur cachen tilldelas under läsning / skrivning för att ge den höga prestanda som realtidsdomäner kräver.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Toshibas N300 3,5-tums interna hårddisk NAS är utformad för att möta tillförlitlighet, prestanda, uthållighet och skalbarhetskrav i 24/7 nätverksansluten lagringsapplikation för personlig, hemmakontor och småföretag.
N300 har sensorer med rotationsvibration (RV) som automatiskt upptäcker och kompenserar för övergående vibrationer för att leverera jämn prestanda i lagringshus i flera lager. Med stöd för upp till åtta enhetsfack i en multi-RAID NAS-design är N300 mycket skalbar för användarnas NAS-konfigurationer när deras datalagringsbehov utvecklas.
N300 NAS HDD-serien med högtillförlitliga enheter har en hög arbetsbelastning på upp till 180 TB / år och är optimerad för användning i NAS-miljöer där stora mängder data behöver lagras och nås dagligen.








Tyvärr finns det inga omdömen ännu.