| Processor | |
|---|---|
| Socket |
Intel Pentium G4600
Datorer & Datorkomponenter, Datorkomponenter, Processorer
Intel Pentium-processorn levererar bra skrivbords- och mobilprestanda, förbättringar med låg effekt och multitasking för dagliga datorer.
Hurry Up! Offer ends in:
Hurry Up! Offer ends in:
Tillgängliga:
Slut i lager
Vendor : 15156
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Produkttyp | Processor |
Processor |
|
| Typ / Formfaktor | Intel Pentium G4600 |
| Antal kärnor | Dubbelkärnig |
| Antal trådar | 4 trådar |
| Cache | 3 MB |
| Cacheminnesinformation | Smart Cache – 3 MB |
| Antal processorer | 1 |
| Klockfrekvens | 3.6 GHz |
| Kompatibel processorsockel | LGA1151 Socket |
| Tillverkningsprocess | 14 nm |
| Termisk avledningseffekt | 51 W |
| Temperaturspecifikation | 100 °C |
| PCI-expressrevision | 3.0 |
| PCI-expresskonfigurationer | 1×16, 2×8, 1×8+2×4 |
| PCI-expressbanor antal | 16 |
| Arkitekturegenskaper | Enhanced SpeedStep technology, Flertrådsteknik, Execute Disable Bit-funktion, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, streaming SIMD-utökningar 4.1, streaming SIMD-utökningar 4.2, Intel AES New Instructions (AES-NI), Thermal Monitoring Technologies, Idle States, Intel Identity Protection Technology, Intel Secure Key, Intel TSX-NI, Intel OS Guard, Intel Software Guard Extensions (SGX), Intel Memory Protection Extensions (MPX), Intel Device Protection Technology with Boot Guard |
Integrerad grafik |
|
| Typ | Intel HD Graphics 630 |
| Basfrekvens | 350 MHz |
| Max. dynamisk effekt | 1.1 GHz |
| Max. understödda minnesstorlek | 64 GB |
| Max. understödda upplösning | 4096×2304@24Hz (HDMI), 4096×2304@60Hz (eDP), 4096×2304@60Hz (DP) |
| Funktioner | Intel Clear Video Technology, Intel Clear Video HD Technology, InTRU 3D Technology, Intel Quick Sync Video, Triple Display Capable |
Diverse |
|
| Förpackningstyp | Intel Boxed |
Tillverkarens garanti |
|
| Service och support | Begränsad garanti – 3 år |
Funktioner
Gå längre än vardagsberäkningen
Intel Pentium-processorn levererar förbättrad prestanda för dagliga datorbehov, till exempel lyssna på digital musik och redigera digital fotografering och förbättrad lyhördhet med kontorsapplikationer.
Smartare och mer effektiva mönster
Intel smart cache möjliggör smartare, mer effektiv cache- och bussdesign för förbättrad prestanda, lyhördhet och energibesparingar.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Datorer & Datorkomponenter, Datorkomponenter, Processorer
Intel Pentium-processorn levererar bra skrivbords- och mobilprestanda, förbättringar med låg effekt och multitasking för dagliga datorer.
Hurry Up! Offer ends in:








Tyvärr finns det inga omdömen ännu.