| AMD / Nvidia | |
|---|---|
| Grafkkort - Modell |
MSI GTX 1660 Ti GAMING X 6G 6GB DDR6
Bli spelklar med prestanda som konkurrerar med GeForce GTX 1070 på de senaste spelen med MSI GeForce GTX 1660 Ti-serien. Turing shaders har samtidig utförande av flytande punkt- och heltalstransaktioner, adaptiv skuggningsteknologi och en enhetlig minnesarkitektur med två gånger cache från föregångaren.
Slut i lager
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av enhet | Grafikkort |
| Busstyp | PCI Express 3.0 x16 |
| Grafikmotor | NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti |
| Snabbklocka | 1875 MHz |
| CUDA-kärnor | 1536 |
| Max upplösning | 7680 x 4320 |
| Max antal bildskärmar som stöds | 4 |
| Gränssnitt | HDMI 3 x DisplayPort |
| API-stöd | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Egenskaper | MSI Afterburner, NVIDIA G-Sync-förberedd, MSI Zero Frozr-teknik, metallindad bakplatta, RGB Mystic Light, VR Ready, Torx 3.0 Fans, Twin Frozr 7 Thermal Design, HDCP |
Minne |
|
| Storlek | 6 GB |
| Teknik | GDDR6 SDRAM |
| Bussbredd | 192-bit |
Systemkrav |
|
| Erforderligt nätaggregat | 450 W |
| Extra krav | 8-stifts PCI Express-strömkontakt |
Diverse |
|
| Energiförbrukning vid drift | 130 Watt |
| Standarder som följs | DisplayPort 1.4, HDCP 2.2 |
| Bredd | 4.6 cm |
| Djup | 24.7 cm |
| Höjd | 12.7 cm |
| Vikt | 869 g |
| Emballagets vikt | 1.511 kg |
Funktioner
Spela hårt, tyst
Den efterlängtade avkastningen av MSI: s ikoniska dual-fans Gaming-serie. Genom att kombinera en blandning av svart och pistolgrå färg med en stilren borstad metallbakplatta ger detta mästerverk dig premium design med magnifika och smidiga RGB-ljuseffekter på utsidan. Detta MSI-spelkort är designat för att förvåna dig!
Twin Frozr 7 termisk design
Den sjunde generationen av den berömda termiska designen MSI Twin Frozr ger den mest avancerade tekniken för ultimata kylprestanda. Den har TORX Fan 3.0 i kombination med banbrytande aerodynamiska feats. Detta innebär stabil prestanda och en tyst upplevelse garanteras tack vare låga temperaturer.
Spår av glans
Under all metall finns de flerskikts elektriska motorvägar som utgör Printed Circuit Board. De ansluter alla viktiga komponenter och tillåter dem att kommunicera med blixtens hastighet.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Bli spelklar med prestanda som konkurrerar med GeForce GTX 1070 på de senaste spelen med MSI GeForce GTX 1660 Ti-serien. Turing shaders har samtidig utförande av flytande punkt- och heltalstransaktioner, adaptiv skuggningsteknologi och en enhetlig minnesarkitektur med två gånger cache från föregångaren.















Tyvärr finns det inga omdömen ännu.