| Vikt | 1 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 30.5 × 24.4 cm |
| Chassi - Modell | |
| Socket |
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Hurry Up! Offer ends in:
Tillgängliga:
36 i lager
Vendor : 15156
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av produkt | Moderkort – ATX |
| Kretstyp | AMD B550 |
| Processor-socket | Socket AM4 |
| Maximalt antal processorer | 1 |
| Kompatibla processorer | Ryzen (stöder 3:e generationens Ryzen och nya generationens Ryzen med Radeon Graphics) |
RAM som stöds |
|
| Maximal storlek | 128 GB |
| Teknik | DDR4 |
| Bussklocka | 2400 MHz, 1866 MHz, 2133 MHz, 2800 MHz, 3000 MHz, 2666 MHz, 2933 MHz, 3466 MHz (O.C.), 3733 MHz (O.C.), 3600 MHz (O.C.), 3866 MHz (O.C.), 4000 MHz (O.C.), 4133 MHz (O.C.), 4400 MHz (O.C.), 4266 MHz (O.C.), 4600 MHz (O.C.), 4533 MHz (O.C.), 4800 MHz (O.C.), 3200 MHz, 3066 MHz, 4733 MHz (O.C.), 4866 MHz (O.C.), 5000 MHz (O.C.), 5100 MHz (O.C.) |
| Stöder Ram Integrity Check | Icke ECC, ECC (kör i icke-ECC-läge) |
| Registrerad eller buffrad | Ej buffrad |
| Egenskaper | Minnesarkitektur med dubbel kanal, stödda ECC-moduler körs i icke-ECC-läge, A-XMP support |
Ljud |
|
| Typ | HD-ljud (8 kanaler) |
| Audio Codec | Realtek ALC1200 |
| Standarder som följs | HD-ljud |
LAN |
|
| Nätverksstyrenhet | Realtek RTL8125B / RTL8111H |
| Nätverksgränssnitt | Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet |
Expansion/Anslutning |
|
| Expansionskortplatser | 1 x CPU 4 x DIMM 288-stift 1 x PCIe 4.0 x16 1 x PCIe 3.0 x16 (x4-läge) 2 x PCIe 3.0 x1 |
| Lagringsgränssnitt | SATA-600 -kontakter: 6 x 7 pin seriell ATA – RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 SATA-600 / PCIe 4.0 -kontakter: 1 x M.2 – RAID 0 / RAID 1 PCIe 3.0 -kontakter: 1 x M.2 – RAID 0 / RAID 1 |
| Gränssnitt | 1 x LAN (Gigabit Ethernet) 1 x ljudingång – mini-jack 1 x ljudutgång – mini-jack 1 x mikrofon – mini-jack 1 x TOSLINK 2 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 Gen 2 1 x ljudutgång (center/subwoofer) – mini-jack 1 x ljudutgång (bakre) – mini-jack 1 x USB-C Gen2 1 x PS/2-tangentbord/mus 2 x USB 2.0 1 x HDMI 1 x DisplayPort 1 x LAN (2.5Gigabit Ethernet) |
| Interna gränssnitt | 4 x USB 2.0 – header 2 x USB 3.2 Gen 1 – header 1 x USB-C Gen 1 – header 1 x ljud – header |
| Strömkontakter | 24-pin kontakt för huvudström, 8-pin ATX12V-kontakt |
Egenskaper |
|
| Hårdvaruegenskaper | AMD CrossFireX-tekniksupport, MSI Audio Boost, MSI Mystic Light, M.2 Shield FROZR, förmonterat I/O-skydd, MSI Core Boost, MSI PCIe Steel Slot, 10+2+1 Phase Power Design |
Diverse |
|
| Inkluderade tillbehör | Fodralemblem |
| Medföljande kablar | 2 x Seriell ATA-kabel |
| Medföljande programvara | Drivrutiner och hjälpprogram |
| Bredd | 30.5 cm |
| Djup | 24.4 cm |
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Tyvärr finns det inga omdömen ännu.