| Vikt | 1.531 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 5.65 × 32.8 × 14 cm |
| AMD / Nvidia | |
| Grafkkort - Modell |
MSI RTX 2080 S GAMING X TRIO 8GB
RTX 20-serien GAMING TRIO är tillbaka till MSI: s mäktiga grafikkort med tre fläktar. TRIO-serien är endast reserverad för kraftfulla GPU: er med eleganta former och en stilren borstad metallbakplatta som matchar framsidan. Detta ser bra ut med de underbara RGB-effekterna på framsidan och sidan av kortet.
10 i lager
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av enhet | Grafikkort |
| Busstyp | PCI Express 3.0 x16 |
| Grafikmotor | NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER |
| Snabbklocka | 1845 MHz |
| CUDA-kärnor | 3072 |
| VR-förberedd | Ja |
| Max upplösning | 7680 x 4320 |
| Max antal bildskärmar som stöds | 5 |
| Gränssnitt | 3 x DisplayPort USB-C HDMI |
| API-stöd | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Egenskaper | MSI Afterburner, NVIDIA Adaptive Vertical Sync, TriFrozr Thermal Design, NVIDIA G-Sync-förberedd, NVIDIA NVLink-teknologi, RGB Mystic Light, NVIDIA Turing GPU-arkitektur, Torx 3.0 Fans, HDCP |
Minne |
|
| Storlek | 8 GB |
| Teknik | GDDR6 SDRAM |
| Bussbredd | 256-bit |
Systemkrav |
|
| Erforderligt nätaggregat | 650 W |
| Extra krav | 2 x 8 stifts PCI Express-strömkontakt |
Diverse |
|
| Energiförbrukning vid drift | 250 Watt |
| Standarder som följs | DisplayPort 1.4, HDCP 2.2 |
| Bredd | 5.65 cm |
| Djup | 32.8 cm |
| Höjd | 14 cm |
| Vikt | 1.531 kg |
| Emballagets vikt | 2.345 kg |
Funktioner
NVIDIA Turing Architecture
GeForce RTX drivs av NVIDIA Turing, avancerad GPU-arkitektur för spelare och skapare. Få verkligt nästa generations prestanda och funktioner med dedikerade AI- och strålspårningskärnor för den ultimata upplevelsen.
GeForce Experience
Ta och dela videor, skärmdumpar och livströmmar med vänner. Håll dina förare uppdaterade och optimera dina spelinställningar. GeForce Experience låter dig göra allt. Det är den viktigaste följeslagaren till ditt GeForce-grafikkort.
TriFrozr termisk design
MSIs rykte för utmärkt kylning är välkänt och fortsätter av TriFrozr-kylaren. Att använda tre fläktar på en enorm kylfläns säkerställer en cool och tyst upplevelse för dig.
Spår av glans
Under all metall finns de elektriska motorvägarna i flera lager som utgör kretskortet. De ansluter alla viktiga komponenter och tillåter dem att kommunicera med blixtens hastighet.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
RTX 20-serien GAMING TRIO är tillbaka till MSI: s mäktiga grafikkort med tre fläktar. TRIO-serien är endast reserverad för kraftfulla GPU: er med eleganta former och en stilren borstad metallbakplatta som matchar framsidan. Detta ser bra ut med de underbara RGB-effekterna på framsidan och sidan av kortet.










Tyvärr finns det inga omdömen ännu.