| AMD / Nvidia | |
|---|---|
| Grafkkort - Modell |
MSI RX 5700 MECH GP OC 8GB
Stora spelupplevelser skapas genom att böja reglerna. RDNA-drivna Radeon RX 5700 för exceptionell prestanda och högkvalitativt spel. Ta kontrollen med Radeon RX 5700 och upplev kraftfullt, snabbare spel anpassat för dig.
Slut i lager
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av enhet | Grafikkort |
| Busstyp | PCI Express 4.0 x16 |
| Grafikmotor | AMD Radeon RX 5700 |
| Kärnklocka | 1515 MHz |
| Snabbklocka | 1750 MHz |
| Strömprocessorer | 2304 |
| VR-förberedd | Ja |
| Max upplösning | 7680 x 4320 |
| Max antal bildskärmar som stöds | 4 |
| Gränssnitt | HDMI 3 x DisplayPort |
| API-stöd | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Egenskaper | MSI Afterburner, FreeSync Technology, VR Ready, Torx 3.0 Fans, Radeon bildskärpning, RDNA-arkitektur, AMD 2-way CrossFire-teknik, Radeon Anti-Lag, Radeon FidelityFX, HDCP |
Minne |
|
| Storlek | 8 GB |
| Teknik | GDDR6 SDRAM |
| Bussbredd | 256-bit |
Systemkrav |
|
| Erforderligt nätaggregat | 750 W |
| Extra krav | 6-stifts + 8-stifts PCI Express-strömkontakter |
Diverse |
|
| Energiförbrukning vid drift | 225 Watt |
| Standarder som följs | DisplayPort 1.4, HDCP 2.2 |
| Bredd | 4.6 cm |
| Djup | 23.2 cm |
| Höjd | 12.6 cm |
| Vikt | 799 g |
| Emballagets vikt | 1.233 kg |
Funktioner
Spelet trohet accelererade
Högpresterande RDNA-arkitektur konstruerades för att kraftigt förbättra funktioner som Radeon Image Sharpening, FidelityFX och VR-teknologier för maximal prestanda och käkeuttagande spelupplevelser.
Uppslukande speldynamik
Få konkurrensfördelen med dramatiskt reducerad input-lagring med Radeon Anti-Lag, få stammfritt, tårfritt spel med AMD Radeon FreeSync-teknik och den senaste Radeon-programvaran för otroligt lyhörd och sinnessjukt uppslukande spel.
Gaming RDNA-arkitektur
Radeon RX 5700 har nya datorenheter, nya instruktioner som är bättre lämpade för visuella effekter och cachehierarki på flera nivåer för kraftigt reducerad latens och mycket lyhörd spel.
Uppgraderad design för svalare prestanda
Den uppgraderade MECH-serien har ett imponerande utseende och förbättrad kylprestanda, vilket reducerar temperaturen 11% mer jämfört med referenskylningen.
TORX-fläkt 3.0
Denna version av den ikoniska MSI TORX-fläkten skjuter gränserna för termisk prestanda ännu längre än tidigare. Trimarna som är tydligt synliga på det traditionella fläktbladet skapar ett fokuserat luftflöde som i sin tur trycks ned av spridningsfläktbladen för ökat statiskt tryck.
Kylning stjärnor vid basen
6mm kopparvärmerör med en optimerad layout ökar kyleffektiviteten med en direktkontaktdesign.
Termisk stoppning
Rikliga mängder termiska kuddar används för att låta olika komponenter överföra värme till kylaren för bättre kylning.
Stark bakplatta
En robust bakplatta hjälper till att stärka grafikkortet och kompletterar designen så att den ser ännu bättre ut.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Stora spelupplevelser skapas genom att böja reglerna. RDNA-drivna Radeon RX 5700 för exceptionell prestanda och högkvalitativt spel. Ta kontrollen med Radeon RX 5700 och upplev kraftfullt, snabbare spel anpassat för dig.















Tyvärr finns det inga omdömen ännu.