| Vikt | 0.770 kg |
|---|
Toshiba N300 NAS – Intern Hårddisk – 6 TB
Toshibas interna 3,5-tumshårddisk N300 ger oöverträffad tillförlitlighet för NAS och andra lagringssystem med höga prestanda. Den är optimerad för att uppfylla alla krav på tillförlitlighet, hållbarhet, prestanda och skalbarhet för lagring med hög kapacitet, dygnet runt, sju dagar i veckan, för personligt bruk, hemmakontor och små företag.
50 i lager
För prisuppgifter, bli ansök om att bli kund här!
Specifikationer
Allmänt |
|
| Typ av enhet | Hårddisk – inbyggd |
| Kapacitet | 6 TB |
| Formfaktor | 3.5″ |
| Gränssnitt | SATA 6Gb/s |
| Buffertstorlek | 128 MB |
| Egenskaper | RAID-förberedd |
| Bredd | 101.85 mm |
| Djup | 147 mm |
| Höjd | 26.1 mm |
| Vikt | 770 g |
Prestanda |
|
| Hårddiskens överföringshastighet | 600 MBps (extern) |
| Spindelhastighet | 7200 rpm |
Expansion och anslutningar |
|
| Gränssnitt | 1 x SATA 6 Gb/s |
| Kompatibelt fack | 3.5″ |
Funktioner
Designad för NAS
Genom sin kontakt med NAS-tillverkare inser Toshiba behovet av högtillförlitliga skivor för att stödja moderna datalagrings- och hämtningskrav inklusive strömning, säkerhetskopiering och arkivering. Enheten, som kan stödja multi-RAID-system, tillåter stora datamängder att lagras och få åtkomst av flera klienter 24 timmar om dygnet, 365 dagar om året.
Integrerade RV-sensorer
Regelbundna hårddiskar utan RV-sensorer kan påverka prestanda för ett NAS-system med flera fack genom att generera knock-on-vibrationer. N300-enheter säkerställer hög tillförlitlighet genom att minimera vibrationseffekter genom deras avancerade kontroll- och avkänningsteknik. Flera sensorer upptäcker den lilla chocken och inbyggda RV-sensorer kompenserar också för rotationsvibration – vilket eliminerar möjligheten till knock-on-vibration i NAS-konfigurationssystem med flera fack.
Hög hållbarhet och värmeförebyggande
Användning av komponenter med hög uthållighet är en av anledningarna till att N300-serien erbjuder bättre hållbarhet än andra konventionella hårddiskar. Samtidigt förbättrar den automatiska justeringen av sökhastigheten för att minska värmen under högtemperaturdrift ytterligare uthållighet i krävande situationer.
Hög hastighet för miljö med flera enheter
Hög prestanda och snabb läshastighet möjliggörs under höga dataåtkomstbelastningar från flera användare. Detta gör enheten lämplig för småföretag och kreativa yrkesverksamma som letar efter lösningar för att hantera höga datavolymer med multi-RAID NAS-miljöer.
Baserat på 0 Omdömen
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Toshibas interna 3,5-tumshårddisk N300 ger oöverträffad tillförlitlighet för NAS och andra lagringssystem med höga prestanda. Den är optimerad för att uppfylla alla krav på tillförlitlighet, hållbarhet, prestanda och skalbarhet för lagring med hög kapacitet, dygnet runt, sju dagar i veckan, för personligt bruk, hemmakontor och små företag.








Tyvärr finns det inga omdömen ännu.